Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge ön incelemesi

 

galaxys6_mwc_8193-100569862-orig-660x400

 

Samsung’un merakla beklenen amiral gemisi telefonu Galaxy S6, yanına kavisli ekrana sahip kardeşi Galaxy S6 Edge ile birlikte sonunda tanıtıldı. Samsung’un yıllardır devam eden Galaxy S serisi, çoğu zaman ağır eleştiriler almış, Samsung’un “yeni büyük şey” olarak nitelendirdiği telefonları, teknoloji dünyasında o kadar da heyecan yaratamamıştı. Şirketin Galaxy S5’e kadar olan modellerinde, Samsung ismine yakışmayan plastik kasa ve özensiz tasarım birçok insanı soğuturken, bizim için de söyleyecek pek olumlu söz kalmamıştı.

Ancak Galaxy S6 ile birlikte, Samsung’un eski modellerinde faydalı olan özellikleri alıp, bu yeni ve kaliteli cam-metal kasada buluşturduğunu söyleyebiliriz. Galaxy Alpha ile başlayan daha kaliteli kasa tercihi, Galaxy A serisi ile devam etti. Note 4 ve Note Edge ile sınırları zorlayan Samsung, şimdi de Galaxy S6 ve S6 Edge ile kalitesini kademeli olarak arttırmaya devam ediyor. Eksikleri ve yetersiz kaldığı alanlar olsa da, bize göre geçen senenin amiral gemisi modeli olması gereken S6, Galaxy S serisinin S2’den sonra gördüğü en heyecan verici telefon olmuş.

Biz de Mobil Dünya Kongresi’nde elimizden geldiği kadarıyla telefonu inceledik ve ne durumda olduğuna baktık. Şu an için doğal olarak telefonu makul denilebilecek bir süre kullanma fırsatımız olmadığı için, tasarım odaklı kısa bir ön inceleme yaptık. Dilerseniz başlayalım:

Tasarım

Telefonu gördüğümüzde ve özellikle de alt taraftan baktığımızda aklımıza gelen tek şey, Galaxy S6’nın ne kadar da iPhone’a benzediği oldu. Xiaomi’nin lansmanından satış stratejisine, telefon tasarımından CEO’nun giydiği kıyafetlere kadar Apple’ı kopyalayarak ulaştığı başarı düşünülürse, Samsung’un da, adına yakışmamasına rağmen iPhone “gibi” bir telefon çıkararak satışlarını arttırmayı umduğunu düşünüyoruz. Bu kumarı kazanıp kazanmayacaklarını ise zaman gösterecek.

Aradaki benzerliklere gelecek olursak, özellikle de beyaz Galaxy S6 ile iPhone 6 arasında ciddi yakınlık olduğu söylenebilir. Aynı parlaklık ve tondaki beyaz arka kapak, kenarlardaki fırçalanmış gümüş çerçeve ve en önemlisi de telefonun altındaki hoparlör, microUSB ve kulaklık girişleri iPhone 6’da gördüğümüzün aynısı. Hatta dikkatle bakmayıp microUSB portunu kaçıracak insanlara aşağıdaki fotoğrafı göstersek, iPhone 6 olduğunu iddia edecek çok sayıda kişi çıkacağını düşünüyoruz.

IMG_20150301_204303

Samsung’un Galaxy S6’daki bu iPhone yaklaşımını, yalnızca bizim fikrimiz olarak düşünüp konuşmayacağız. Bu bariz benzerlik konusunda hemfikir olduğumuz için, Samsung’un tasarım konusunda artık aklını başına topladığını söyleyebiliriz. Nihayetinde artık dışı plastik içi 32 çekirdekli işlemciye sahip telefonların hüküm sürdüğü bir dünyada değiliz. Kasanın içindeki donanım önemli olduğu kadar, artık telefonun sağlam ve şık olması da aynı şekilde önemli. Bunu gözeten LG ve HTC’nin oldukça beğeni topladığını, Apple’ın başından beri bu stratejiyle hareket ettiğini biliyoruz. Samsung da, biraz geç olsa da, sonunda doğru yolu bulmuş görünüyor.

Yine de standart Galaxy S6’nın görür görmez aklımızı başımızdan alan inanılmaz bir tasarıma sahip olduğunu söyleyemeyiz. Sadece tuttuğumuz zaman daha “premium” hissettiren, daha sağlam bir kasaya sahip ve “önceki modellerle” karşılaştırdığımızda daha şık bir telefon olduğunu söylesek yeter diye düşünüyoruz. Ancak ilk olarak Note Edge ile devrim niteliğinde bir fark yaratan ve Samsung’u sevsin sevmesin herkesin ilgisini çeken kavisli ekrana sahip ikinci Samsung modeli olan Galaxy S6 Edge, fiyatları yakın olduğu takdirde Galaxy S6’nın esamesini okutmaz gibi duruyor. Aşağıdaki fotoğraftan anlamak ne kadar mümkün emin olamıyoruz ancak 5.1 inçlik kavisli ekrana sahip telefonun kavisleri, Note Edge’dekinden çok farklı. Yalnızca hafif bir eğim ile ana ekrandan ayrı durmayan kavisli kısımlar, Note Edge’deki ekstra işlemler için kullanılamıyor. Yani tamamen tasarım amacıyla yapılmış bir değişim söz konusu. İyi ki de öyle.

samsung-yeni-galaxy-s6-edge-s6

Açık konuşmak gerekirse, Samsung’un yalnızca kavisli ekrana sahip modelini Galaxy S6 olarak çıkarmasının çok daha büyük bir başarı sağlayacağı görüşündeyiz. Note Edge’i çok beğenen ve hayran kalan büyük bir kitle olsa da, bir o kadar insan da telefona anlam verememiş ve kavisli kısmı pek beğenmemişti. Yine de şirketin S6 Edge ile sergilediği yaklaşım, telefonu S6’nın kardeşi olarak değil, “tek” bir amiral gemisi model olarak çıkabilecek kadar şık yapmış. Yani keşke sadece S6 Edge olsaydı.

Tutuşu, kullanım zorluğu ve bir anlamda da “gereksiz” olması sebebiyle eleştirilen Note Edge’i sevmeyen insanların da lansman sonrasındaki görüşlerinde ve İnternet’te belirttikleri yorumlarda S6 Edge’i sevdiğini söyleyebiliriz. Note Edge’i PC World Türkiye olarak çok beğensek de, tutması ve kullanması oldukça zor bir cihaz olduğu konusunda biz de hemfikiriz. Ancak S6 Edge’deki kavisler; hem tutuş, hem ekstra özellikler sunmaması, hem de telefonu gerçekten “eşsiz” gösterdiği için tam olmuş diyebiliyoruz. Tutuş ve kullanım kolaylığı demişken, normal Galaxy S6 da Samsung’un önceki amiral gemisi modellerine benzemiyor. Telefon, ele alındığında oldukça hafif ve rahat hissettiriyor.

IMG_20150301_204815

Bölümün başında telefonları anlatmaya başladığımızdan beri Samsung’u ve Galaxy S6’yı biraz yerin dibine soktuk gibi oldu. Ancak bunu tamamen Samsung gibi bir markadan çok daha iyisini beklediğimiz için söylediğimizi vurgulayalım. Nihayetinde hem Galaxy S6, hem de Galaxy S6 Edge, Samsung’un şimdiye kadar çıkardığı en sağlam ve güçlü hissettiren, en şık telefonları olmuş durumda.

Donanım

Galaxy S serisinin başından beri Samsung telefonlar, dünyanın farklı bölgelerinde farklı işlemcilerle satışa çıkıyordu. Daha önceki modellerde kendi çipleri Exynos ile Qualcomm’un Snapdragon işlemcilerini ayırarak dünyadaki birçok insanın kafasını karıştıran şirket, bu sefer yalnızca Exynos yonga setini tercih etti. Son yıllarda oldukça başarılı sonuçlar elde eden Exynos çipler, bu sene içerisinde Snapdragon 810’un aşırı ısınma sorununa sebep olduğu yönündeki dedikoduların artmasıyla birlikte yeni model telefonların tek işlemcisi olmayı başardı.

IMG_20150301_204050

Exynos 7420 model yonga seti, içerisinde sekiz çekirdekli 64-bit bir işlemci barındırıyor. İşlemcide dört adet Cortex-A57 çekirdek 2.1 GHz hızında, dört adet Cortex-A53 çekirdek de 1.5 GHz hızında çalışıyor. Yonga setinin grafik birimi ise Mali-T760 olarak belirlenmiş. Samsung, yeni 14nm işlemcisi sayesinde daha uzun süreli batarya ömrü sunacağını da iddia ediyor. 2.1 GHz hızındaki çekirdekler, işlemci performansını üstlenirken, 1.5 GHz hızındaki çekirdekler de bataryanın düzgün kullanımına yönelik çalışacak. Ek olarak yeni model telefonlar, 3 GB LPDDR4 RAM ile daha önce ilk olarak LG G Flex 2’de gördüğümüz bellek teknolojisini kullanıyor.

Birkaç saatlik bir kullanım ne kadar yeterli gelir bilemiyoruz ancak Galaxy S6’nın yaptığımız neredeyse tüm işlemlerde oldukça hızlı ve atik olduğunu da söyleyelim. Aksini beklemezdik zaten.

Yazılım

Samsung, yeni model amiral gemisinde tasarım anlamında önceki modellere göre çokça iyileştirme yapıp metal kasaya geçse de, en başından beri çok hayranı olmadığımız TouchWiz arayüzü, Galaxy S6’da da biraz yüzümüzü düşürdü. Lollipop güncellemesiyle birlikte karıştırılarak, Google’ın yeni materyal tasarımını kullanıcıya sunmak isteyen TouchWiz’in pek başarıya ulaştığını söylemek mümkün değil. Yanlış anlamayın, yazılımda materyal tasarım kesinlikle bulunuyor ve bazen de kendini belli ediyor ama sanki TouchWiz’e birkaç ayar yapılmış gibi görünüyor. Yeni bir şey bulmak oldukça zor.

galaxys6_mwc_8131-100569868-orig-1024x659

Kısa kullanım süremizden anlayabildiğimiz kadarıyla, Galaxy S6 da Samsung’un önceki modellerindeki gibi inanılmaz fazla sayıda gereksiz özelliğe ve kafa karıştırıcı uygulamaya sahip bir telefon olmuş. Belki daha fazla kullanınca fikrimiz değişir. Ancak Samsung’un bu karmakarışık TouchWiz arayüzünü en baştan elden geçirmesinin vakti geldi diye düşünüyoruz. O da seneye artık.

Kamera

Samsung’un bu yılki amiral gemisi modeline dair  en merak edilen konulardan birisi de, yeni kamera deneyiminin nasıl olacağıydı. Dün S6 ile çekilmiş fotoğrafları paylaştığımız performans incelememize bakabilirsiniz: Galaxy S6’nın kamera performansı nasıl?

gs6_curve-100570100-orig

2147 kez okundu